Naprawa silnika od A do Z – sprawdź, jak zabrać się do remontu jednostki napędowej!

Remont silnika często jest pojęciem, które samo w sobie wywołuje blady strach u właścicieli samochodów, maszyn czy narzędzi. Wbrew pozorom i powszechnie powtarzanym opiniom naprawa jednostki napędowej wcale nie musi być jednak koszmarem, zarówno pod względem poniesionych kosztów, jak i czasu realizacji. Zobacz, czy warto zdecydować się na remont silnika i dlaczego warto powierzyć tego typu usługę wyłącznie profesjonalnym, doświadczonym specjalistom!

Remont, a może wymiana? Czy warto naprawiać silniki?

Niezależnie od tego, czy mówimy o samochodzie ciężarowym, ciągniku rolniczym, czy koparko-ładowarce, każdy silnik zastosowany do napędzania pojazdu, bądź też maszyny, z biegiem czasu może ulec awarii. W takiej sytuacji pozostają nam dwa rozwiązania – zakup drugiej jednostki napędowej i wymiana lub też kompleksowy remont silnika w specjalistycznym warsztacie. Pomimo że naprawa zwykle wiąże się z nieco wyższymi kosztami, zwykle to właśnie to rozwiązanie okazuje się lepszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Decydując się na zakup drugiego silnika zwykle mamy do czynienia z używanymi jednostkami napędowymi, które mają na przysłowiowym „karku” już kilka, czy nawet kilkanaście lat. Taki silnik może więc wykazywać już oznaki zużycia, na przykład poprzez nadmierny pobór oleju, nierówną pracę, czy ogólne zużycie podzespołów. Koszty związane z zakupem oraz usługą wymiany w pojeździe Klienta mogą okazać się zaledwie wierzchołkiem góry lodowej, gdy okaże się, że nowo zamontowana jednostka również wymaga generalnego remontu. Dlatego, jeżeli silnik zamontowany w pojeździe nadaje się do naprawy, czyli nie posiada żadnych trwałych, niemożliwych do usunięcia uszkodzeń, warto zdecydować się na remont jednostki napędowej.

Jakie rodzaje silników można poddać naprawie?

Dobre warsztaty specjalizujące się w naprawie silników, takie jak https://serwiskawka.pl/, oferują kompleksowe remonty jednostek napędowych najróżniejszego typu, począwszy od tych, które pochodzą z samochodów ciężarowych oraz autobusów, przez silniki maszyn budowlanych i rolniczych, kończąc na maszynach stacjonarnych, takich jak chociażby znane z placów budowy żurawie. O tym, czy dana jednostka kwalifikuje się do naprawy, zawsze decydują jednak specjaliści. Wykwalifikowani mechanicy dzięki wiedzy oraz wieloletniemu doświadczeniu mogą szybko oszacować rodzaj i wielkość uszkodzeń. Następnie w zależności od zakresu prac wykonywana jest darmowa i niezobowiązująca wycena usługi naprawy. Jeżeli Klient zdecyduje się na remont, wówczas specjaliści przystępują do demontażu komponentów silnika, dokładnego sprawdzenia wszelkich jego elementów oraz obróbki podzespołów.

Osiowanie bloku, szlifowanie wału – jakie naprawy obejmuje remont silnika?

Zakres pracy, jaką trzeba wykonać, jest zawsze indywidualny i zależny od rodzaju uszkodzeń, jakie występują w danej jednostce napędowej. Jak już wspomnieliśmy, każdy silnik poddawany jest starannej rozbiórce i czyszczeniu podzespołów, dzięki którym możliwe jest oszacowanie, czy poszczególne elementy nadają się do dalszego użytkowania, czy też wymagają obróbki bądź wymiany na nowe. W oparciu o tą wiedzę specjaliści wykonują szereg prac. Do najczęstszych napraw należy osiowanie bloku silnika, regeneracja głowicy, szlifowanie wału korbowego, wymiana panewek, montaż nowych tłoków, pierścieni i tulei cylindrów, regeneracja turbosprężarek, kontrola stanu wtryskiwaczy, jak i czyszczenie filtrów tak zwanej „ekologii”, czyli DPF i SCR.

Dlaczego warto powierzyć remont silnika w ręce profesjonalistów?

Silniki montowane w samochodach, maszynach budowlanych, czy też sprzętach rolniczych to stosunkowo skomplikowane układy, a co za tym idzie, ich naprawa wymaga odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Decydując się na remont silnika, najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług sprawdzonych, zaufanych specjalistów. Oddając silnik do specjalistycznego warsztatu, możesz mieć pewność, że naprawa zostanie wykonana rzetelnie, zgodnie z wytycznymi producenta danej jednostki napędowej. Bardzo istotnym zagadnieniem jest także pisemna gwarancja, obejmująca zarówno wykonaną usługę, jak i zastosowane części, które zostały wykorzystane podczas prac remontowych! Ważne jest aby do naprawy silników wykorzystywać wyłącznie oryginalne komponenty, pochodzące wprost od producentów, które cechują się wysoką trwałością, a co za tym idzie, umożliwią bezproblemową eksploatację przez kolejne lata.