Jak prawidłowo nakładać wosk samochodowy?
Samochód jest stale narażony na działanie wszelkiego rodzaju czynników zewnętrznych: brudu, kurzu, ptasich odchodów, smoły asfaltowej, a nawet żywicy drzew. Wszystkie te czynniki nieuchronnie wpływają na lakier samochodu bardziej niż myślisz.
Gdy brud osadzi się na lakierze samochodu, może spowodować otwarcie porów i kontakt wewnętrznej blachy nadwozia z wodą i powietrzem. Powoduje to powstawanie rdzawych plam, które mogą się rozprzestrzeniać i powiększać.
W większości przypadków nie zdajemy sobie z tego sprawy, dopóki nie zobaczymy, że lakier jest wystarczająco popękany, i wtedy zdajemy sobie sprawę, że musimy ponownie pomalować uszkodzony obszar samochodu, co wiąże się z kosztami ekonomicznymi. Na wszystko jest jednak rozwiązanie, a ten problem można łatwo rozwiązać, regularnie nakładając na lakier powłokę ochronną za pomocą wosku samochodowego.
Wosk samochodowy pokrywa wszystkie pory i niedoskonałości lakieru dzięki bardzo cienkiej, przezroczystej warstwie, która odpycha wodę i zanieczyszczenia zewnętrzne, o których wspomnieliśmy na początku. Woski samochodowe zapobiegają wnikaniu w karoserię bardziej agresywnych czynników, takich jak ptasie odchody lub żywica drzew, które mają szczególnie kwaśny odczyn, utrzymując je na powierzchni do następnego mycia. Jednak oprócz działania ochronnego wosk samochodowy jest powszechnie stosowany do zwiększania połysku lakieru lub ukrywania zarysowań, dzięki czemu karoseria wygląda jak nowy samochód, więc stosowanie wosku przynosi same korzyści.
Rodzaje wosków chroniących i nadających połysk samochodowi.
Na rynku można znaleźć różne rodzaje wosków samochodowych, każdy o specyficznych właściwościach, istnieje duża różnorodność, możemy znaleźć woski przeznaczone do samochodów białych, czarnych lub o ciemniejszych kolorach, a także woski przeznaczone do reflektorów lub szyb. Wszystkie one mają jednak jedną wspólną cechę, a mianowicie format, w jakim są prezentowane — mogą to być następujące typy.
1. Woski twarde lub stałe.
Są to najbardziej tradycyjne woski, które wyróżniają się wykończeniem i połyskiem, jaki zapewniają. Stosowanie tych wosków jest nieco bardziej pracochłonne w porównaniu z innymi rodzajami, ale rezultat i czas działania jest lepszy.
2. Woski płynne.
Są mniej trwałe niż woski twarde, ale nadal pozostawiają na lakierze samochodu błyszczące, lśniące wykończenie. Są one łatwiejsze do nakładania i usuwania.
3. Woski w sprayu.
Są najłatwiejsze w aplikacji, wystarczy spryskać karoserię i natychmiast usunąć. Ten rodzaj wosku pozostawia bardzo błyszczące wykończenie, ale czas ochrony jest zazwyczaj dość krótki.
Jak nakładać wosk samochodowy.
Nakładanie wosku na lakier samochodowy jest bardzo proste. Do nałożenia wosku samochodowego wystarczy gąbka z mikrofibry i miękki ręcznik z mikrofibry. To wystarczy do nałożenia twardych i płynnych wosków. W ciągu kilku minut możesz sprawić, że lakier Twojego samochodu będzie doskonale zabezpieczony i lśniący przez długi czas. Zanim przystąpisz do nakładania wosku, samochód powinien być czysty i suchy. Następnie można rozpocząć prace nad kolejnymi częściami, aż do ukończenia samochodu.
1. Nałóż trochę wosku na aplikator lub gąbkę i zacznij rozprowadzać go po karoserii, uzupełniając produkt, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
2. Staraj się nakładać wosk prostymi ruchami, unikaj ruchów okrężnych.
3. Upewnij się, że produkt został usunięty prawidłowo i nie wywieraj nadmiernego nacisku na lakier samochodu, aby uniknąć jego uszkodzenia i zarysowania.
4. Po zakończeniu woskowania całej części samochodu należy nawoskować następną, a po zakończeniu woskowania następnej części należy usunąć wosk z poprzedniej i tak dalej, aż do ukończenia woskowania całego samochodu.
5. W przypadku stosowania wosku w sprayu proces ten jest jeszcze prostszy. Wystarczy rozpylić wosk na całą zewnętrzną powierzchnię samochodu i rozprowadzić go miękkim ręcznikiem z mikrofibry.
Kiedy skończysz, Twój samochód będzie nie tylko chroniony przez wiele miesięcy, ale także będzie miał połysk i wykończenie jak w salonie samochodowym.