Aquaplaning — czy wiesz, jak zareagować, aby zachować kontrolę nad pojazdem?
W wyniku tworzenia się warstwy wody na powierzchni jezdni kierowcy często doświadczają zjawiska zwanego aquaplaningiem. Powoduje to utratę przyczepności i utratę kontroli nad pojazdem. Dzieje się tak, ponieważ na powierzchni znajduje się więcej wody, niż opony są w stanie odprowadzić.
Jakie czynniki przyczyniają się do powstawania zjawiska aquaplaningu?
Prędkość.
Wykazano, że niebezpieczeństwo aquaplaningu wzrasta powyżej prędkości 80 km/h.
Pogoda.
Ryzyko wystąpienia aquaplaningu wzrasta wraz z ilością wody skoncentrowanej na powierzchni. Zagrożenie wzrasta wraz z intensywnością opadów.
Warunki drogowe.
Zakręty są jednym z najbardziej narażonych na takie sytuacje miejsc. Równocześnie nierówne powierzchnie mają tendencję do gromadzenia większej ilości wody.
Bieżnik opony.
Aby uniknąć aquaplaningu, zaleca się, aby głębokość bieżnika opon wynosiła co najmniej 4 mm. Wykazano, że opony nadmiernie zużyte odprowadzają mniej wody.
Typ opony.
Szerokie opony mają większą powierzchnię styku z podłożem, przez co gorzej odprowadzają wodę na boki. Ponadto, jeżeli ciśnienie w oponach jest niskie, prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska jest większe.
Amortyzatory.
Jednym z głównych zadań amortyzatorów jest zapobieganie kołysaniu się samochodu, co pozwala uniknąć utraty kontaktu z nawierzchnią. Sprawdzenie stanu amortyzatorów jest niezbędne, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia aquaplaningu.
Jak należy reagować w przypadku wystąpienia aquaplaningu?
Przede wszystkim należy pamiętać, że zachowanie spokoju jest niezbędne do odzyskania panowania nad pojazdem. Ręce powinny przez cały czas pozostawać na kierownicy, ponieważ gdy pojazd odzyska przyczepność, jest to niezbędne do zapewnienia kontroli nad pojazdem.
Następnie należy zwrócić szczególną uwagę na sprzęgło. Stopy nie powinny być wciśnięte ani w pedał gazu, ani w pedał hamulca. Aby jednak uniknąć ewentualnej zmiany prędkości, gdy samochód powróci do kontaktu z podłożem, zaleca się wciśnięcie sprzęgła.
Na koniec, aby chronić pojazdy znajdujące się za pojazdem, warto włączyć światła awaryjne. Zmniejszy to ryzyko ewentualnej kolizji.
Aquaplaning jest zjawiskiem, którego nie da się uniknąć, gdy już wystąpi. Jeśli jednak uda nam się utrzymać nasz pojazd w jak najlepszym stanie, możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia aquaplaningu.